Sołtys, Rada Sołecka, budżet
SAMORZĄD TERYTORIALNY | ZADANIA WŁASNE | Drogi
Dotacje celowe dla gmin i powiatów na budowę i remonty dróg lokalnych
Gminy i powiaty będą mogły otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg. Jej wysokość nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. kosztów realizacji zadania.
Znowelizowane na początku roku przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 2) rozszerzyły katalog zadań własnych gmin, na które mogą one otrzymać dofinansowanie w postaci dotacji celowych z budżetu państwa.
Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu inwestycji związanych z budową i remontami dróg lokalnych. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa dzięki znacznemu zwiększeniu nakładów finansowych na ten cel, w tym przede wszystkim z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych (NPBDL). Dla właściwego rozdziału środków Rada Ministrów wydała rozporządzenie określające szczegółowe warunki i trybu udzielania dotacji z budżetu państwa na rozwój infrastruktury drogowej.
Konieczny wniosek
Zgodnie z przepisami rozporządzenia udzielenie dotacji nastąpi na podstawie wniosku złożonego do właściwego wojewody i uwzględnienia go na liście, zatwierdzonej przez ministra spraw wewnętrznych. Wnioski składane przez samorządy powinny w szczególności zawierać m.in. dane wnioskodawcy, planowane koszty realizowanego zadania, źródła jego finansowania, kwotę wnioskowanej dotacji oraz szczegółowy opis i termin jego realizacji. Tak uzupełniany wniosek oceniany jest przez komisję powołaną przez wojewodę. Bierze ona pod uwagę wpływ realizacji projektu na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, spójność drogi objętej wnioskiem z siecią dróg na obszarze województwa oraz współpracę jednostek przy realizacji tego zadania.
Po zatwierdzeniu listy minister sporządzi na jej podstawie plan podziału środków z rezerwy celowej, określający kwoty środków, które mają być przekazane wojewodom w celu udzielenia dotacji. Wojewoda po uruchomieniu środków przez ministra finansów niezwłocznie dokona podziału otrzymanej kwoty dotacji pomiędzy jednostki, których wnioski o dofinansowanie zostały uwzględnione na liście, oraz udzieli samorządom, na podstawie zawartej z nimi umowy, dotacji w kwocie nie wyższej niż kwota określona na liście.
Kontrola wykonania zadania
Do zadań wojewody będzie należała również kontrola sposobu i terminowość wykonania zadania, na które została przyznana dotacja. Z kolei jednostki samorządu terytorialnego przekażą wojewodom sprawozdania z wykorzystania dotacji do 31 stycznia roku następującego po roku, w którym dotacja została udzielona. Następnie wojewoda sporządzi i przekaże ministrowi spraw wewnętrznych zbiorcze zestawienie wykorzystania dotacji przez samorządy, w terminie 30 dni od otrzymania sprawozdań od jednostek samorządu terytorialnego.
UMOWA Z WOJEWODĄ
Umowa o udzielenie dotacji powinna określać w szczególności szczegółowy opis zadania, na które dotacja została przyznana i termin jego wykonania. Dodatkowo w umowie powinny znaleźć się postanowienia określające wysokość dotacji i tryb płatności, udział środków własnych samorządów, stanowiący nie mniej niż 50 proc. wartości zadania. Umowa określi również termin wykorzystania dotacji, który nie będzie mógł być dłuższy niż do 31 grudnia danego roku budżetowego, oraz termin i sposób rozliczenia otrzymanej dotacji.
PODSTAWA PRAWNA
● Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 marca 2009 r. w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych (Dz.U. z 2009 r. nr 53, poz. 435). Weszło w życie 1 kwietnia 2009 r.
Gazeta Prawna z 22 kwietnia 09 (nr 78)


  PRZEJDŹ NA FORUM